Dopis odborníků zřizovatelům školek

Na tomto místě zveřejňujeme i my dopis, který  sepsal tým odborníků a byl uveřejněn na portále Evy Hájkové:

Obrací se na nás rodiče, kteří jsou mnohdy až bezradní s přístupem zřizovatelů či vedením školek, a to v oblasti výživy. Nejvíce si rodiče stěžují na množství průmyslově zpracovaného cukru, ke kterému  mají děti během dne ve školce přístup. Dokonce se stává, že pedagogický personál děti motivuje právě nějakou sladkostí. Jsou i případy, kdy děti ve školce slaví narozeniny a svátky a nejběžnějším dárkem od ostatních spolužáků, ale i od vedení školky, jsou opět sladkosti.

Na základě vašich komentářů a stížností jsme s týmem odborníků sepsali dopis, kde jsme se podepsali a můžete ho použít v komunikaci se zřizovateli školek anebo přímo s vedením.

Snad vám tento dokument napomůže k otevření vážné diskuze na téma “cukr a děti”.

Dopis je podepsán následujícím týmem lidí:
MUDr. Hana Krejčí, Ph.D. – internistka a diabetoložka 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, spoluzakladatelka Globopol.cz, autorka webu tehotenskacukrovka.cz, lékařka v Neslazeno.cz

MUDr. Barbora Kodetová – lékařka ve specializační přípravě na praktické lékařství pro dospělé zaměřující se na výživu, preventivní medicínu a psychosomatiku
Mgr. Eva Hájková, MBA, MPH – specialistka v preventivní, funkční medicíně & výživě, autorka knihy Hravě o živé stravě
Mgr. Jan Vyjídák, LL.M. MSc – advokát, poradce ve zdravotnictví, spoluzakladatel Globopol.cz a ředitel Neslazeno.cz
MUDr. Soňa Hamousová – lékařka anestezioložka, autorka blogu Doktorka v ofsajdu
Jana Dell-Plotnárková – specialistka na výživu a zdravý životní styl. Všeobecná zdravotní sestra.
MUDr. Tereza Brázdová – lékařka anestezioložka
MUDr. Klára Bilíková – gynekolog-porodník
MUDr. Jan Vojáček, CFMP – vedoucí lékař kliniky funkční medicíny

Ing. Hana Rydl, Dipl. NT – specialistka v oblasti výživy

Mgr. Jitka Švagrová – pedagog a konzultant pro stravování dětí

Dopis si bezplatně můžete stáhnout zde.

V dopise je např uvedeno, že dětem do 2 let věku přidané cukry vůbec podávat nemáme. Dospělý by za den neměl spořádat více než 9 lžiček přidaného cukru a děti maximálně 6 lžiček. Pozor, nejde jen o cukr, kterým si osladíte kávu či čaj, cukr je totiž všude a počítá se. (Jogurty, slazené nápoje, kakaa, džemy, ovocné koktejly, sladkosti, pečivo sladké, ale i slané.)  Posílejte dále. Možná už ve vaší školce na cukru nefrčí, pokud však stále vidíte v jídelníčku čaj se sirupem, malcao nebo kupované mléčné tvaroháčky, zbystřete a jednejte.

 

2018-01-24T22:33:32+00:00