Když jsme před pár týdny po dlouhých měsících (vlastně skoro letech) mlékové abstinence ochutnali mléko z farmy Šťastná koza, podivili jsme se nad jeho krémovitou konzistencí, velmi lahodnou chutí, vrstvou smetany na povrchu a hlavně nad tím, že nikdo z rodiny neběžel po konzumaci na záchod. Zázrak? Nebo prostě lepší kvalita?

Odpověď jsme se dozvěděli o pár týdnů později v Rakousku. V obchodě jsme natrefili na označení Heumilch (senné mléko), říkáme si, další habaďůra na zákazníky. U našich hostitelů na farmě jsme však zkoušeli domácí sýry a po krátkém váhání jsme neodolali a z automatu si načepovovali čerstvě nadojené mléko. To jsme pasterovali a dali si na snídani spolu s domácím chlebem, máslem a vejci. Pak jsme vyčkávali, kdy budeme muset utíkat na toaletu. Nic takového se opět nedělo. Za to, když jsme si později dali zmrzlinu v běžné cukrárně, byly následky očekávané. Mezi řečí jsme se zeptali paní domácí, jak je to možné, že mléko od jejich kraviček tolerujeme, jestli s tím má zkušenost?

Odpověď nás velmi překvapila. „Nejste první, kdo se na to ptá a kdo má stejnou zkušenost.“ Mléko našich krav je povahou Heumilch (Ha, to je to označení z obchodu). Znamená to, že se krávy od jara do podzimu živí výhradně trávou a senem, většinu sezony jsou v horách na pastvách kde spásají pestrou škálu bylinek. V zimě pak dostávají seno a dokrmujeme obilím, žádnou siláží ani sojou či kukuřicí. Mléko těchto krav je pak jednak chuťově lahodnější, obsahuje více tuku (smetánka) a hlavně výživově méně laktózy a jako bonus více omega 3 mastných kyselin (to jsou ty zdraví prospěšné, pozn. autora). “

Foodrestart mléko DSC_0044

Heumilch neboli senné mléko už je v okolních státech běžně dostupné i v supermarketech. U nás zatím stále neznámé. Nicméně neklesejte na mysli, pokud si dáte práci a najdete si ve svém okolí farmáře s produkcí mléčných výrobků, většinou na Heumilch natrefíte. V regionu kolem Kopřivnice vyzkoušejte třeba Šťastnou kozu (kravské a kozí mléko a mléčné výrobky), Farmu Horut (Rožnov pod Radhoštěm), Farmu Menšík (Kunčice pod Ondřejníkem) nebo Farmu Zerlina (Vigantice u Rožnova pR.) A ceny? Budete se divit, ceny jsou velmi příznivé a srovnatelné s cenami v obchodě. Sýry mladé i zrající jsou velmi chutné a vyjdou Vás levněji než sýry v oblíbených sýrárnách. A tvaroh z farmy se dá opravdu krájet (stop vaničkám s naředěným tvarohovým něčím). Konečně tvaroh, který by  Dr. Voštěp mohl mazat princezně na chleba a z něhož uděláte báječnou nádivku do koláčů.

Dobrá zpráva je, že některé farmy mohou dodávat i do školských zařízení. A o to se pokusíme. Protože děti ve školkách s intolerancí na laktozu přibývá.