Nosili jsme do školy koblihy a kofoly

Zkusme hledat řešení. Není to tak těžké. V předchozím článku jsme psali o pamlskové vyhlášce. Ta dala jasné znamení. Na trhu v podstatě existuje jen minimum potravin vhodných pro děti. Provozovatelé bufetů nebo ředitelé škol se aktuálně potýkají s řešením vzniklé situace. Výsledkem je hromadné rušení automatů a bufetů. Jednak v nich není údajně co prodávat, jednak prý děti nemají o zdravější varianty zájem. Nejčastější argument? „Děti si redbully a snickersky stejně koupí v supermarketu.“ S tímto přichází ředitelé škol, kteří mnohdy nemají časové kapacity řešit stravování dětí na půdě školy. Chápeme, že je na ředitele i pedagogy kladeno mnoho požadavků  a kvalitní stravování dětí požadují za jakýsi nadstandard. Většinou mají děti špatné návyky již z domova a škola chce rodičům vyhovět i v tom, co není zcela dobré. Jenže…

Škola foodrestart pomazánkyje instituce, která děti vede k tomu, co rodiče mnohdy neznají, neumí, nezvládají. Ve škole se děti učí o škodlivosti drog, prevenci sexuálních nemocí, ve školách se děti mnohdy poprvé podívají na bazény či si stoupnou na lyže.  Už několik desetiletí klademe dětem na srdce, že je dobré jíst hodně zeleniny a pít čistou vodu a ve školním bufetu ani o jedno z toho doposud dítě nezavadilo. Jak asi žáček bude vnímat, když mu v hodinách biologie (přírodopisu) řekneme o tom, že hodně cukru, soli, syntetická barviva mohou být pro jeho zdraví škodlivé. A sotva opustí třídu, nabídneme mu přesně to, co jsme před chvílí z pomyslného jídelníčku vyškrtli.

Jaká jsou tedy řešení? Nejdříve pár reálných příkladů.

Tak to vyřešila i paní ředitelka ZŠ v Kostelci nad Černými lesy Lenka Rosensteinová. (zdroj Blesk)

A co příklady ze zahraničí?
gleisdorf Chance B

Na gymnáziu Gleisdorf (Štýrsko, Rakousko) provozuje školní bufet organizace Chance B. O nabídce ve školním bufetu ředitel říká, že je pestrý, z regionálních surovin, sezónní a vysoce kvalitní. 800 studentů a 70 vyučujících obsluhují v bufetu lidé se zdravotní postižením. Pečivo si v bufetu pečou sami nebo je pečlivě vybíráno od regionálních pekáren a většinou v Bio kvalitě (což je v Rakousku již poměrně standard), pomazánky a dipy si v bufetu také připravují sami a vše ostatní je opět od lokálních dodavatelů. „I díky našemu bufetu se u studentů zvýšilo povědomí o zdravé stravě“, komentuje ředitel Nikolaus Schweighofer.

 

Obdobně ke stravování studentů přistoupili na obchodní akademie HAK Steyer. V nabídce mají děti denně čerstvé saláty a domácí dezerty.HAK Steyr
 

Jaká jsou tedy řešení pro školy?

Motivovat rodiče k přípravě domácích svačin.

O významu svačinek či snídaní je důležité informovat zejména právě rodiče. Mnohdy se spolu s dětmi učí, jak si den jídlem usnadnit a ne komplikovat. Motivujme celé rodiny. Vždyť sváča od mamči chutná vždycky nejlépe. Nehledě na to, že starší děti by si své svačinky měly připravovat už samy.

Pro automaty

Vyhledat lokální výrobce či dodavatele pečiva, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny. Pomoci mohou KPZky (mají info o všech malých regionálních výrobcích). Obrátit se lze i na prodejce obchůdků se zdravou výživou. A samozřejmě je tu možnost oslovit dodavatele různých tyčinek, sušeného ovoce, oříšků. Na trhu jich je nepřeberně mnoho. Od těch největších (Country life, Probio, Life Food, Wolfberry) po ty menší specializované.

Pro bufety

Vyhledat provozovatele nebo převzít provoz. Využijte neziskovky či chráněné dílny, sdružení a dejte tímto řešením i životní náplň lidem, kteří jej nemají nejlehčí. Jinak platí totéž co u automatů. Nakupovat sezonně, lokálně, kvalitní a ověřené suroviny a co nejvíce pokrmů připravovat ve vlastní režii.

Jiná řešení

Zapojit do výroby opět školní jídelny a nabídnout školní svačinky. Uvařit dětem puding nebo kaši, namazat krajíce pomazánkou, udělat salát, nabídnout jogurt – to zvládnou nejlépe přeci zkušené kuchařky v zařízených prostorách školních kuchyní a nemusí to být ani extra časově náročné. Na pomoc jim opět přivolejte lokální dodavatele, kteří vyrobí pečivo či mléčné výrobky podle požadavků vyhlášky. Třeba za Vás připraví i pomazánky.

A co ke svačinkám nachystat, ať už doma, ve školce nebo ve škole? Varianty svačinek už brzy v dalším článku. Sledujte nás.

 

 

 

 

 

 

2018-01-24T22:33:34+00:00

Komentáře nejsou povoleny.